Введення в експлуатацію

Введення в експлуатацію

Всі об'єкти нерухомості, як новозбудовані, так і реконструйовані вимагають введення в експлуатацію. Введення в експлуатацію представляє сукупність робіт, по закінченню яких об'єкт можна використовувати за призначенням на законних підставах. Після завершення робіт забудовнику необхідно отримати документ, який підтверджує відповідність об'єкта всім нормативам і вимогам до житлових і нежитлових приміщень.

Порядок введення в експлуатацію прописаний в Законі України (ст.39) «Про регулювання містобудівної діяльності», а контроль за належним виконанням Закону здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України.

 

Введення в експлуатацію житлових будинків та нежитлових приміщень

Введення в експлуатацію індивідуального житлового будинку, багатоквартирного будинку або нежитлового приміщення передбачає отримання комплекту дозвільної документації, яка підтверджує готовність об'єкта до експлуатації. Готовність об'єкта до експлуатації підтверджується двома видами документів:

 1. Декларацією готовності об'єкту до будівництва   для об'єктів з класом наслідків СС1
 2. Сертифікатом про прийтняття в експлуатацію для об'єктів з классом наслідків СС2 и СС3

Клас наслідків (відповідальності) об'єктів нерухомості  це сукупність факторів, що впливають на рівень небезпеки для здоров'я і життя людей, які перебувають на об'єкті (постійно або тимчасово) або ж поблизу об'єкта. На клас відповідальності впливають такі значення:

 • Рівень небезпеки;
 • Матеріальна шкода;
 • Соціальний збиток.

Класифікація об'єктів по класу наслідків (відповідальності):

 • СС1  незначні наслідки. До цього класу належать об'єкти I і II категорії складності;
 • СС2  середні наслідки. Сюди відносять об'єкти нерухомості III і IV категорії складності;
 • CC3  значні наслідки. До цього класу належать будівлі V категорії складності.

Той чи інший клас наслідків присвоюється об'єкту будівництва проектною організацією за погодженням із замовником будівництва. У деяких випадках відповідність класифікації підтверджується експертизою  для об'єктів, де така експертиза передбачена законом.

Встановлений порядок класифікації вступив в дію в червні 2017 року.

Об'єкти різної класифікації вимагають отримання і різного пакету документів:

 • Для об'єктів малої забудови і класу СС1 необхідне отримання декларації готовності об'єкта до будівництва;
 • Для об'єктів будівництва класу відповідальності СС2 і СС3 потрібен сертифікат про прийняття в експлуатацію.

Як ввести в експлуатацію будинок або інше приміщення: порядок дій

Для того, щоб ввести в експлуатацію будинок (дачний або приватний), або будь-який інший будинок необхідно виконати певний перелік дій:

 1. Отримати будівельний паспорт на забудову земельної ділянки. Цей документ необхідний для будинків площею не більше 300 кв.м. і висотою не більше 2-х поверхів. Якщо будівля перевищує дані норми, то потрібні Проект будівництва будинку і Містобудівні обмеження на забудову. Видає цей документ Департамент містобудування та архітектури Києва або інший уповноважений орган, де розташований об'єкт.
 2. Подати Повідомлення про початок будівельних робіт в міську інспекцію архітектурно-будівельного контролю (ДАБІ). Документу присвоюється 13-значний номер, що складається з 11 цифр і 2 букв.
 3. Провести виміри побудованого  Технічну інвентаризацію. Ці роботи можуть провести як приватні фахівці, що мають дозвіл на проведення даних послуг або ж співробітники БТІ.
 4. Зареєструвати в ДАБІ Декларацію про введення в експлуатацію житлового будинку або нежитлового приміщення.
 5. Отримати поштову адресу. На сьогоднішній день поштові адреси присвоюються не тільки нежитловим приміщенням або приватним будинкам, але і дачним будинкам теж.
 6. Якщо площа об'єкта перевищує 300 кв. м., то необхідно сплатити пайовий внесок на розвиток інфраструктури. Оплата йде в місцевий бюджет.
 7. Останній етап  отримання Свідоцтва про право власності на об'єкт нерухомості (будинок і госп. Споруди). Свідоцтво отримують в Державній реєстраційній службі Києва або в іншому місті України.

Юридична допомога при введенні в експлуатацію

Слід пам'ятати, що якщо об'єкт не введений в експлуатацію, то його використання буде вважатися незаконним. Ця обставина буде перешкодою для оформлення права власності на об'єкт, укладання договорів з комунальними службами і загрожує накладенням штрафу за використання об'єкту без введення в експлуатацію.

Фахівці юридичної компанії Legalstroy допоможуть у вирішенні таких питань, як:

Введення в експлуатацію

 • Введення в експлуатацію індивідуальних (приватних) і багатоквартирних будинків, дачних будиночків;
 • Введення в експлуатацію нерухомого майна (склади, виробництво, об'єкти інженерної інфраструктури)
 • Введення в експлуатацію об'єктів незавершеного будівництва;
 • Узаконення самобуду і ін.